Adet Öncesi Gerginlik Sendromu

Adet Öncesi Gerginlik Sendromu

Adet öncesi gerginlik veya Premenstruel Sendrom (PMS) kadınlarda adet öncesi dönemde, adetten yaklaşık bir hafta önce başlayan tekralayıcı olarak her ay hissedilen ruhsal ya da fiziksel birtakım şikayet ve gerginliklere verilen isimdir.

PMS’nin 150’yi aşkın bulgusu olduğu söylenmekteyse de bunlardan en sık görülenleri; uykusuzluk, sinirlilik, kaygı hali, depresyon, sosyal izolasyon isteği gibi psikolojik belirtilerle vücutta su toplanması, el ve ayaklarda yüzde şişkinlik, göğüste duyarlılık, tatlı yeme isteği, eklem ağrıları, baş ağrıları, mide bulantısı, vb… gibi fiziksel belirtiler olarak sıralanabilir.

Bu dönemde kadınlar işte veya evde çevresindeki kişilerle gerginlik, konsantrayon ve öğrenme güçlüğü ve muhakeme bozukluğu yaşayabilir. Hatta ABD nin bazı eyaletlerindeki yasalara göre, suçun PMS döneminde işlediğinin kanıtlanmasıyla cezai indirim bile yapılmaktadır.

Tedavide ağrı kesiciler ,idrar söktürücüler ve antidepresan ilaçlar kullanılır. Tuz kısıtlaması yapılmalıdır.Kahve özellikle yasaklanmalıdır. Günlük 400 iÜ E vitamini, B6 vitamini ve 1200 mg kalsiyum fayda sağlamaktadır. Düzenli bir şekilde aerobik gevşeme egzersizleri, meditasyon ve yoga önerilir.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler