Ağrılı Cinsel İlişki

Cinsel ilişki sırasında ağrı hissetmeye disparoni denir. Aksi ispat edilinceye kadar disparoni fiziksel bir sorun olarak değerlendirilmelidir.

Bu ağrı, cinsel birleşme sırasında da olabilir sonrasında da ilk cinsel deneyimden itibaren başlamış olabileceği gibi daha önceden böyle bir şikayet olmadığı halde sonradan da ortaya çıkmış olabilir.

Cinsel ilişki sırasında ağrının oluştuğu bölgeye göre de; yüzeyel veya derin olarak adlandırılır. Cinsel ilişki sırasında hemen penisin vagene girişi sırasında hissedilen ağrıyı yüzeyel disparoni olarak tanımlarız. Nedenleri içinde en sık vagen veya vulvanın enfeksiyonları görülür ve beraberinde vaginal akıntı ve kaşıntı şikayeti de vardır.

Vagene penisin tam olarak girmesinden sonra alt kasık bölgesi veya karında ağrı veya baskı hissinin yaşandığı durumu derin disparoni olarak adlandırmaktayız. Sebepleri; iç genital organlardaki patolojiler ( endometriozis, uterin myomlar, yumurtalık kistleri, tuboovaryen abseler) veya geçirilmiş batın ameliyatlarına bağlı yapışıklıklar olabilir.

Bunun dışında vaginal doğum veya vaginal ameliyatlar sonrasında yara iyileşme problemi olduğu takdirde kadınlarda ağrılı ağrılı cinsel birleşme nedeni olabilir.

Bir başka sebep de menopozda ve emzirme dönemindeki kadınlarda hormonal eksikliğe bağlı vaginal kuruluktur.

Tedavi sebebe yönelik olarak; vaginit için enfeksiyon tedavisi, endometriosis, over kisti, myom, abse gibi nedenlerde cerrahi tedavi yapılmaktadır. Menopoz döneminde kullanılan lokal estrojen ve içeren preparatlar ve vaginal kayganlaştırıcılar da vaginal kuruluk nedeniyle olan ağrıyı oldukça rahatlatmaktadır.

Ağrılı cinsel ilişki hızlı ve etkin bir şekilde tedavi edilmesi gereken, aksi taktirde kadında cinsel isteksizlik ile devam edebilecek daha büyük sorunları getirebilecek bir durumdur.

Öncelikle detaylı bir jinekolojik muayene ile değerlendirme yapılmalı organik bir nedenin bulunamadığı veya tedavi edildiği halde şikayetlerin devam ettiği durumda ise tedavi cinsel terapi şeklinde olmalıdır.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler