G Noktası Enjeksiyonu

G Noktası

Genital estetik planı ile gelen hastalarda genital bölgede duyu kaybı ve orgazm problemleri de sorgulanmalı ve gerekirse aynı seansta yapılabilen “G noktası enjeksiyonu ” bilgisi de verilmelidir.

Kadınlarda vaginal girişten yaklaşık 3-4 cm içeride, ön duvarda, idrar kanalının hemen komşuluğunda kasılma özelliği taşıyan erojen bir doku bulunmaktadır. Her kadında G noktası var olduğu ancak farklı anatomik lokalizasyonlarda olabildiğine inanılmaktadır. Tıp literatüründe vajina ön duvarında bulunan hassas bir bölgenin varlığına ilk dikkat çeken jinekolog Dr. Ernest Gräfenberg’in ismine ithafen bu noktaya “Gräfenberg noktası” veya kısaltılmış olarak “G noktası (G spot)” ismi verilmiştir.

Bu erojen bölgenin dolgu maddeleri enjeksiyonları ile büyütme işlemine “G noktası enjeksiyonu” denmektedir. G noktası büyütülmesi sonucunda kadınlarda cinsel birleşme sırasında zevk alımı, orgazm olabilirlik de artmaktadır.

G noktası büyütme işlemi ameliyat değildir. Lokal anestezi ile muayenehane şartlarında yapılan bir müdahaledir. İşlem süresi 5- 10 dakikadır. Dolgu maddesi olarak zamanla eriyen, hyaluronik asit tercih edilmektedir. Uygulama sonrası hastalar normal hayatlarına devam edebilirler, 24 saat sonra ilişkiye girebilirler. Yapılan dolgu kişinin vaginasında ortalama altı ay kadar kalıcıdır. Daha sonra vücuttan emilmektedir. İşlemin etkinliği azaldığında tekrarı da sorun yaratmamaktadır. Hasta memnuniyet oranı % 80- 85 civarındadır.

Diğer genital estetik ameliyatları ile aynı seansta da yapılabilmektedir.

Özetlemek gerekirse; genital bölgede estetik açıdan hoşnutsuzluğu nedeniyle başvuran kadınlarda; bu durumun komşu organların fonksiyonlarında ve cinsel hayatında olumsuz etkisinin olup olmadığı da sorgulanarak, hasta beklentileri netleştirilmeli Daha sonra yapılan jinekolojik muayene ile saptanan bulguların ışığında kendisine uygulanabilecek işlem çeşitliliği konusunda bilgi verilmelidir.

Gerektiğinde vakayı jinekolog ve plastik ve rekonstrüktif cerrah birlikte değerlendirmeli hem fonksiyonel hem de estetik açıdan kişiye özel, en uygun tedavi şeması beraberce oluşturulmalıdır.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler