İlk Cinsel İlişki Korkusu

İlk gece korkusu ülkemizde yaygın bir sorundur. Çünkü kızlarımızın büyük çoğunluğu ilk cinsel ilişkiyi evlilikte ve gerdek gecesi diye tanımlanmış sabit bir tarihte tanımaktadır.
Ülkemizde cinsellikle ilgili bilgiler ne yazık ki hala -tecrübeli bir arkadaş – dan öğrenildiği için de yetersiz yanlış ve hatta gereğinden fazla endişe verici olabilmektedir.

Ruhsal bedensel ve beyin olarak yeterince hazır olmadan yaşanan olumsuz bir cinsel tecrübenin, kalıcı psikolojik etkiler yaratması söz konusudur ki; kadınlarda vaginismus erkeklerde ereksiyon sorunları gibi bugün “Cinsel Fonksiyon Bozuklukları” olarak tanımlanmış bir çok problemin temelinde bu gerçeklik vardır.

Kısacası çiftlerin ilk cinsel ilişkiyi bir işkence gibi değil, mutlu bir şekilde hatırlamaları, sağlıklı bir cinsel yaşamın temelini oluşturmaktadır.

Bu nedenle de çiftlere ilk ilişkiden önce mutlaka cinsel danışmanlık hizmeti almaları önerilmelidir.

Bu görüşmenin içeriği; öncelikle erkek ve kadın genital organların yapısı, ilk ilişki hakkında ayrıntılı olarak bilgi verilmesi yani cinselliği ve kendi bedenlerini tanımalarına yöneliktir.

Bunun dışında çok önemli bir başka konu , çiftlerin “Gebelikten korunma yöntemleri” ve “Cinsel temas ile geçiş gösteren hastalıklar” hakkında da bilgilendirilmeleri de bu görüşmede yapılmalıdır.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler