Labioplasti

İç dudaklar , klitorisin üst kısmından vajina girişinin altına kadar uzanan kıvrımlı yapıları oluşturur. Normalde iç dudakların dış dudaklardan biraz taşması doğal olarak kabul edilir. Ancak daha da uzun , büyük veya asimetrik olduğu durumda cinsel ilişki esnasında zorlanma, tayt, mayo gibi dar giyeceklerle problem yaşanması durumlarında hem tedavi hem de kozmetik amaçla labiumların küçültülmesi gerekebilir.

Ameliyat evli veya bekar her yaştaki hastaya ve bakire kızlarda da kızlık zarı açısından hiç bir problem yaratmadan güvenle yapılabilir. Bu ameliyattan sonra normal doğum yapılması iç dudakların tekrar bozulmasına da sebep olmamaktadır.

Dış dudaklar, iç dudakları dış taraflardan destekleyen ve saran; yukarıdan aşağıya doğru uzanan dolgun yastık şeklindeki yapılardır. İlerleyen yaşla, bazende kilo verme ile kişinin bağ dokusunun özelliğine de bağlı olarak dolgunluğunu kaybedebilir. kimi zaman dış dudaklarda yapısal olarak asimetri gözlenebilir. Bu gibi durumlarda gevşemiş olan dış dudağa hastanın vücudunun başka kısımlarından (karın-kalça-basen gibi) vakumlu yağ alma ( liposuction) yöntemi ile alınan yağ dokusu, bazı özel işlemlerden geçirildikten sonra dolgunluk istenen yerlere enjekte edilir. Bu işlem hacimsel bir destek sağladığı gibi, yağ dokusunda bulunan erişkin kök hücrelerinin olumlu etkisi ile zamanla dokuda bir canlılık oluşturmaktadır.

Labioplasti

İlginizi çekebilecek diğer içerikler