Lazer ile Genital Bölgede Renk Açma

Lazer ile Genital Bölgede Renk Açma

Kadınların çoğunda gebelik sırasında artan estrojen hormonu nedeni ile genital bölgede renk koyulaşması meydana gelmekte ve ne yazık ki doğumdan sonra da kalıcı olmaktadır. Özellikle esmer tenlilerde bu durum daha belirgindir. Gebelik haricinde doğum kontrol hapı kullanımı, polikistik over sendromu, bazı hormonal sorunlar, bazı cilt hastalıkları da sebepler arasında sayılabilir.

Dış genital bölgede istenmeyen renk artışı ve koyuluk bazı kişilerde kozmetik kaygılara ve psikolojik sorunlara neden olabilir. İşte bu hastaların sorununu lazer ile yapılan renk açma uygulamaları ile çözmek mümkündür. Bu tür durumlarda lazer hem büyük dudaklara hem de küçük dudaklara uygulanabilir.

Lazer ışınının etki mekanizması; cildin dermis tabakasında yer alan renk ve koyulaşmasına neden olan melanin pigmenti üreten hücreleri tahrip etmek şeklindedir.

Dış genital alandaki lazer ile renk açma işlemi ile aynı seansta lazerle vagenin sıkılaştırılması ve idrar kaçırma sorununa yönelik uygulamalar da yapılabilir.

İşlem ortalama olarak 15-20 dakika süreli ve genelde tek seansın yeterli olduğu bir uygulamadır. Öncesinde lokal anestezikli bir krem kullanılması olabilecek hafif ağrı ve batma hissini ortadan kaldıracaktır. Genel anestezi ihtiyacı bulunmamaktadır. Hastalar uygulamadan hemen sonra günlük yaşamına devam edebilir.

İşlem sonrası o bölgede birkaç gün süren ödem, kızarıklık olmakta daha sonra cilt kendiliğinden soyularak dökülmektedir. Bu dönemde birtakım kremler ile de desteklenmekte ve sonunda; alttan daha canlı, açık renkli, parlak yeni bir deri dokusu çıkmaktadır.

Doku iyileşmesi genelde ilk bir hafta içerisinde tamamlanmaktadır. Bu dönemden sonra cinsel ilişki gerçekleşebilir.

İşlemin doğurganlık, adet düzensizliği veya cinsel istek üzerine herhangi bir zararı yoktur.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler