Lazerle Estetik Jinekoloji

Gelişmiş lazer teknolojisi, vajinada yaşa ve doğuma bağlı oluşan genişleme ve deformasyonların ameliyatsız tedavisini sağlamaktadır.

Op. Dr. İlknur Aköz

Son yıllarda lazer teknolojisinin deride sağladığı sıkılaştırıcı etkisinden yola çıkılarak vajende de kullanılmaya başlandı. vajen anatomisine göre tasarlanmış bir sistem ile yapılan bu işleme vajinanın lazerle sıkılaştırılması, gençleştirilmesi ve yenilenmesi anlamlarına gelen “vajinal rejuvenasyon” denmektedir.

Bu amaçla kullanılan lazerler; Fraksiyonel CO2 (karbondioksit) lazer (10600nm), Erbium lazer (2940nm), Diyot (Diode) lazer (980nm) dir.

Lazer ışınları nasıl etki eder?

Lazer ışınları dokularda oluşturduğu foto-termal etki ile yeni kolajen üretimini tetiklemekte, hem mevcut kolajen dokusunun hızla yenilenmesine hem de yeni kolajen liflerinin oluşumuna sebep olmaktadır.

Lazerle vajen daraltma ne zaman gereklidir?

Gebelik, doğum, menopoz gibi faktörlerin etkisi ile vajinal gevşeme ve buna bağlı genital bölgede duyu kaybı,cinsel ilişki sırasında vajenden ses gelmesi, cinsel ilişkide zevk azalması gibi sorunları getirebilmektedir. Beraberinde idrar kesesinde sarkma ve buna bağlı idrar kaçırma sorunları da olabilmektedir. Ayrıca yaş ilerledikçe vajina dokularındaki bağ dokusunun ve kollajen yapısının bozulması söz konusu olmaktadır.

Lazerle vajinoplasti ne sağlar?

Bu yöntemle hem vajinanın sıkılaşmasını sağlayarak cinsel haz ve doyumu arttırmak hem de idrar kaçırma sorununu gidermek mümkün olmaktadır.

Lazerin diğer kullanım alanları nelerdir?

Diğer kullanım alanları arasında;

  • genital bölgedeki renk koyulaşmasını açmak,
  • genital siğilleri yok etmek,
  • rahim ağzı yaralarını iyileştirmek de sayılabilir.
  • Ayrıca vajen mukozasının altındaki kollajen ve bağ dokusunda yenilenme olması da cinsel ilişki sırasında vajinal nemlenme ve ıslaklık artışını getirdiği için menopozal dönemdeki vajinal kuruluk için de önerilmektedir.
  • Doğuma bağlı kötü görünümlü dikiş izlerinin varlığında, vajinal gevşemenin aşırı düzeyde olduğu ve bunlara bağlı ileri düzeyde idrar kaçırma sorunu yaşayan hastalarda vajina daraltma ameliyatları ve ilave cerrahi işlemler ilk planda düşünülmelidir.

Lazerle vajinal rejuvenasyon ile vajinanın tümü; hem enine, hem de boyuna sıkılaştırılmaktadır.

Lazer ile Vaginoplasti

Lazerin, cerrahiye olan üstünlükleri nelerdir?

Lazer uygulamasının avantajları:

  • Ameliyat, anestezi, kesi ve dikiş gerektirmez.
  • 20-25 dakika gibi kısa bir sürede uygulanabililr.
  • Hasta işlem sırasında ve sonrasında ağrı acı yaşamadan normal hayatına dönebilir.

Lazerle vajina yenileme, sıkılaştırma uygulaması ile aynı seansta, lazerle genital alan renk açma, lazerle dış dudaklara dolgunluk verme gibi işlemler de kombine edilebilir.

Cerrahi işlemlerde ise,  ağrı gibi bir takım şikayetler daha fazladır. Kanama, enfeksiyon gibi komplikasyonları olabilmektedir.

vajinanın lazerle sıkılaştırılmasından sonra etkiler uzun süre devam etmektedir.

Çoğu vakada tek bir uygulama yeterli olmaktadır. Ancak bazı vakalarda bir ay arayla 1-2 seans daha yapılması gerekebilir. Yine nadir bazı durumlarda ise 2-3 yıl sonra tekrar uygulama gerekebilir.

Cinsel olarak aktif her kadında ve her yaşta yapılabilir. Yani yaş açısından bir sınırlama yoktur. Tek yapılmaması gereken durum vajinal enfeksiyon varlığıdır. Enfeksiyon tedavi edilmeden yapılmamalıdır.

Özellikle ameliyat korkusu yaşayan ve günlük hayatından geri kalmak istemeyen bayanlarda, lazer uygulamaları cerrahi yaklaşımlara karşı iyi bir alternatif olmaktadır.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler