Orgazm Bozuklukları

Orgazm, cinsel ilişkinin en doruk noktasına çıkıldıktan sonra kişinin iradesi dışında rahim ve vaginanın ritmik olarak kasılması olarak tarif edilebilir.

Yeterli cinsel uyarıya rağmen çoğunlukla ya da her zaman orgazmın yaşanmaması, gecikmesi ya da güçlükle ulaşılabilmesine orgazm bozukluğu denir.

Genel toplum çalışmalarına bakıldığında; kadınlarda orgazm bozukluğuna %5-20 arasında rastlanmaktadır. Türkiye’de bu konuda yapılmış geniş çaplı araştırma olmamasına rağmen cinsel eğitim ve deneyimin yetersizliği ve cinsel mitlerin yaygınlığı nedeniyle bu oranın % 40-60 civarında olduğu tahmin edilmektedir.

Kadınlarda orgazm olabilme yaşa göre değişmektedir. Genç yaşlarda, fazla cinsel deneyimi olmayan kadınlarda cinsel birleşme ile orgazm olamama çok yaygındır. Kadın kendi vücudunu tanıdıkça orgazm olma olasılığı artar. Öte yandan; ilerleyen yaş ile menopoz, hastalıklar ve ilaç kullanımlarının devreye girmesiyle birlikte özellikle 50’li yaşlardan itibaren orgazm olmada güçlükler yaşanabilir.

Orgazm bozukluğu tanısı koymak için kadının yaşı, cinsel deneyimi, aldığı cinsel uyarının yeterli olup olmadığı, doyumlu bir cinsellik için ön koşul olan “uygun zaman, uygun mekan ve uygun partner” kuralının yerine gelip gelmediğinin saptanması gereklidir.

Kadının yetiştirilme tarzı, karakteri ve partnerine yönelik duyguları orgazm olmayı etkileyen faktörler arasında sayılabilir. Bedenini beğenmeyen, cinselliği partnere karşı sorumluluk olarak gören, pasifliği, çekingenliği benimsemiş, cinsel duygularını bastıran, fazla kuralcı ve depresif kadınlarda orgazm bozukluğuna daha sık rastlanır.

Kadının istemediği bir eş ile birlikte olması, erkekte erken boşalma ya da ereksiyon problemlerinin varlığı da yine kadınlarda ortaya çıkan orgazm bozukluğunun sebepleri arasındadır.

Orgazm, sağlıklı ve doyumlu bir cinsel yaşamın en önemli parçalarından biridir. Orgazm sorunu yaşayan bir kadında ilişki sorunları ve çeşitli psikiyatrik hastalıklar yaşama olasılığı artmıştır.

Ancak “her ilişkide orgazm yaşanacak” diye de bir kural yoktur. Zaman zaman orgazm olmaması son derece normaldir.

Orgazm olamamanın nedeninin saptanması için yapılması gereken öncelikle jinekolojik muayenedir. Çünkü altta yatan organik bir sebep varsa öncelikle bu sorunların tedavi edilmesi şarttır. Ancak orgazm bozukluklarının % 5’den daha azında altta yatan organik bir sebep bulunabilir. Sık karşımıza çıkan diğer sebepler; diabet, kalp hastalıkları, damar hastalıkları, nörolojik hastalıklar, alkolizm, nörolojik bozukluklar ve antidepressan ilaç kullanımıdır.

Orgazm olamamanın en sık görülen nedenleri; çiftlerin cinsel bilgi eksikliği, önceden yaşanmış olumsuz deneyimler, kadının eşine karşı duyduğu gizli öfkeler, kırgınlıklar, dargınlıklar ve yaşanan ailesel problemler olarak sıralanabilir.

Orgazm olamama tedavisinde ilk olarak kişiye cinsel ilişki ve genital organlar ilgili bilgiler verilir. Daha sonra kişinin kendi vücudunu tanımasına yönelik çalışmalar yapılır. Cinsellikle ilgili geçmişten gelen yanlış ve eksik bilgiler, ön yargılar temizlenir.

Kısacası uzman bir cinsel terapist eşliğinde uygulanılan bir cinsel terapi sonucunda bir kadına orgazm olma öğretilebilinir.

Bunun yanısıra bu kadınlara “G Noktası Enjeksiyonu” önerilebilir. Kadınlarda vaginal girişten yaklaşık 3-4 cm içeride, ön duvarda, idrar kanalının hemen komşuluğunda kasılma özelliği taşıyan erojen bir doku bulunmaktadır. Tıp literatüründe vagina ön duvarında bulunan hassas bir bölgenin varlığına ilk dikkat çeken jinekolog Dr. Ernest Gräfenberg’in ismine ithafen bu noktaya “Gräfenberg noktası” veya kısaltılmış olarak “G noktası (G spot)” ismi verilmiştir.

Dolgu enjeksiyonları ile alanı büyüyen ve daha belirgin hale gelen bu bölge cinsel ilişki sırasında daha kolay uyarılarak alınan hazzı arttırmaktadır. G- shot muayenehane koşullarında, lokal anestezi ile yapılan bir uygulamadır. Dolgu maddesi olarak zamanla eriyen, hyaluronik asit tercih edilmektedir. İşlem süresi 5- 10 dakikadır. Uygulamadan 24 saat sonra ilişkiye girilebilmektedir. Dolgunun ömrü 4- 6 ay arasında olduğu için 6 ay sonra işlemin tekrarlanması gerekecektir. G noktası dolgusu yaptıran kadınların memnuniyet oranı % 80- 85 civarındadır.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler