Vaginal Akıntı ve Vaginal Enfeksiyon

Vaginal akıntı ve enfeksiyonlar

Normalde üreme çağındaki her kadında bir miktar şeffaf, kaygan ve kokusuz nitelikte bir vaginal akıntı vardır.

Hormonlarının etkisi ile servikal ve vaginal bezlerden salgılanan bu sıvı vagenin kayganlığını ve dışardan gelecek etkilere karşı korunmasını sağlar. Menopoza giren kadınlarda estrojen hormonunun azlığına bağlı olarak vaginal sıvının azalması vaginal kuruluk şikayetini getirmektedir.

Fizyolojik vaginal akıntı, adet periyodu içinde yumurtlama gününe yaklaştıkça artarak yumurtlama gününde yumurta akı kıvamında, çekince uzayan, sümüksü ve şeffaf bir görünüm alır. Bu şekildeki vaginal bir akıntı yumurtlama döneminin habercisidir. Her ne kadar aşırı miktarda olabilse de, fizyolojik akıntı renksiz, kokusuzdur; kaşıntı ve irritasyon da yapmazlar

Vaginit ve servisitlerin en önemli bulguları da normalden farklı yapıda olan yani fizyolojik olmayan vaginal akıntılar kötü, rahatsız edici kokusu olabilir ve koyu kıvamlıdır. Bazen süt kesiği kıvamında olabildiği gibi bazen de köpüklü ve bol sarı-yeşil renktedir.

Genital bölgede kullanılan parfümler, pedler,vaginal tamponlar veya prezervatif gibi yabancı maddeler vagende irritasyon yaparak akıntıya neden olabilir.

vaginal-akinti-ve-vaginal-enfeksiyon-01

Kadınlarda en sık karşılaşılan vaginal akıntı sebebi “bakteriyel vaginosis” dir. Bu enfeksiyon “Gardnerella vaginalis” denen mikrobik ajanın vagina içersinde aşırı çoğalması sonucu oluşmaktadır.

Bakteriyel vaginosis kişide bol miktarda beyaz-gri hafif sarımsı vaginal akıntıya sebep olur. Özellikle akıntının kötü kokusu belirgindir tipik olarak “balık kokusu” gibi diye tanımlanır. Cinsel ilişki sırasında ve adet günlerinde daha da belirginleşmektedir.

Vaginal Akıntı ve Vaginal Enfeksiyonlar

Vaginada candida (mantar) enfeksiyonu belirgin kaşıntı ve irritasyon yapan bir akıntı yapmaktadır. Sıklıkla vaginadaki bu enfeksiyona dış genital organlar da katılmaktadır. Bunun sonucu vulva cildinde kızarıklık, ağrı ve ödem oluşmaktadır. Beraberinde idrarda ve cinsel ilişkide yanma ve ağrı da genel olarak hissedilen diğer semptomlardır.

Mantar enfeksiyonundaki vaginal akıntı beyaz süt kesiği şeklindedir. En sık “Candida albicans” adı verilen mikroskobik mantarın vagende aşırı çoğalması sonucu oluşur.

Bu enfeksiyonlar “fırsatçı enfeksiyonlar” olarak kabul edilir. Yani vucut direncinin düştüğü durumlarda, antibiyotik kullanımı sonrasında, gebelikte ve şeker hastalarında daha sık görülmektedir.

Vaginal Akıntı ve Vaginal Enfeksiyonlar

Vaginal trikomonas “Trichomonas vaginalis” enfeksiyonu çok bol miktarda yeşilimsi, kokulu, köpüklü ve irritasyon yapıcı vaginal akıntı yapar. Vagina ve vulvada yanma hissi ve kaşıntı belirgindir.

Tedavisine partnerin de dahil edilmesi nüksleri önlemek açısından şarttır.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler