Vaginismus tanısı nasıl ve ne zaman konulur?

Çiftlerin çoğu vajinismus belirtileri ile karşılaşınca önce bu durumun kendiliğinden geçeceğini düşünür ve çözümü zamana bırakırlar. Bu arada büyük bir üzüntü ve çaresizlik ve utanma duyguları yaşayarak en yakın çevreleri de dahil hiç kimseyle paylaşamadan ve durumu idare ederek vajinismusu anlamaya, kendi başlarına çözmeye çalışırlar.

Oysa aradan geçen süre sorunu çözmez aksine daha da büyütür şöyleki:

Vajinismus sadece kadının sorunu gibi başlasa da aslında çiftin ortak sorunudur ve sınırlı bir cinsel yaşama devam etmek zorunda kalan erkekte de zamanla cinsel isteksizlik, ereksiyon problemleri veya erken boşalma görülebilir. Erkek vajinismusun ilk başlarında eşine karşı anlayışlı olmakta fakat vajinismusla geçen zaman diliminde anlayışın yerini eşine karşı öfke, reddedilme hissi ile ondan uzaklaşma ve birlikteliği sonlandırma kararına kadar gidebilmektedir. İşte olay bu noktalara gelmeden çiftlerin yardım almaları gerekmektedir.

Bu sorunun aşılması için öncelikle bir jinekolojik muayene ile kızlık zarı veya vajende yapısal bir engelin olup olmadığı netleştirilmelidir. Tabii ki bu muayenenin kızın içinde bulunduğu ruh hali dikkate alınarak, onun daha fazla korkmasına sebep olmadan dikkatli ve nazik bir şekilde yapılmalıdır.

Eğer bu muayenede anatomik bir engel tesbit edilecek olursa ki bu genellikle basit yapısal sorunlardır. Daha sonraya planlanacak ve anestezi altında yapılacak küçük cerrahi girişimlerle kolayca çözümlenir.