Vaginismus

Vaginismus, kadınlarda görülen bir cinsel işlev problemidir.

Fiziksel bir engel olmamasına rağmen kadının korku, kaygı ve endişelerinden dolayı vagen girişini çevreleyen kasların istem dışı kasılarak acı ve ağrıya neden olması ve bu sebeple cinsel birleşmenin hiç gerçekleşememesi şeklinde tanımlanabilir.

Cinsel ilişki denemesi ile özellikle vagen girişindeki kaslar kontrolsüz bir şekilde kasılmakta ve bu kasılmaya bacaklar, kalça, bel, sırt ve hatta çene ve ayak parmaklarındaki kaslar bile katılabilmektedir. Görülme sıklığı tam olarak bilinmemekle birlikte yüzde 10 olduğu tahmin edilmektedir.

Bu vakaların çoğu “vagenlerinin aşırı derecede küçük, buna göre penisin çok büyük olduğu “, “cinsel ilişkinin kendilerine ağrı, acı vereceği”, “kızlık zarı yırtılmasıyla kanama olursa hastanelik olacak kadar şiddetli olabileceği” “kanama olmazsa da bakire olmamakla suçlanma” “ilk geceden gebe kalma korkusu”…gibi bir çok endişeler yaşarlar.
Oysa cinselliğin doğasında kan ve acı yoktur. Eğer ilk cinsel birleşmede, iki taraf da rahatsa, pelvik kaslar yeterince gevşemiş olarak ilişki gerçekleşirse acı hissetmek söz konusu olmadığı gibi kanamaya da pek rastlanmaz, bazen birazcık kahverengi ya da pembe lekelenme görülebilir.

Çiftlerin çoğu vaginismus belirtileri ile karşılaşınca önce bu durumun kendiliğinden geçeceğini düşünür ve çözümü zamana bırakırlar. Bu arada büyük bir üzüntü ve çaresizlik ve utanma hisleri yaşayarak en yakın çevreleri de dahil hiç kimseyle paylaşamadan ve durumu idare ederek vaginismusu anlamaya, kendi başlarına çözmeye çalışırlar
Vaginismus sadece kadının sorunu gibi başlasa da aslında çiftin ortak sorunudur ve sınırlı bir cinsel yaşama devam etmek zorunda kalan erkekte de zamanla cinsel isteksizlik, ereksiyon problemleri veya erken boşalma görülebilir. Erkek vaginismusun ilk başlarında eşine karşı anlayışlı olmakta fakat vaginismusla geçen zaman diliminde anlayışın yerini eşine karşı öfke, reddedilme hissi ile ondan uzaklaşma ve birlikteliği sonlandırma kararına kadar gidebilmektedir. Vaginismus probleminin çözümlenmesi ve nomal, sağlıklı bir cinsel hayatın başlaması ile bu sorunlar kendiliğinden düzelmektedir.

Bu sorunun aşılması için öncelikle bir jinekolojik muayene ile kızlık zarı veya vagende yapısal bir engelin olup olmadığı netleştirilmelidir. Eğer anatomik bir engel var ise basit cerrahi girişimlerle halledilebilmektedir.

Aslında vaginismusun nedeni % 90 oranında psikolojik kökenlidir ve tedavisi de cinsel terapi gerektirir. Cinsel terapide hastadan genel bir cinsel öykü, aile öyküsü ve geçmişi ile ilgili detaylı bilgiler alınarak başlanır bu duruma neden olan bilinç altında yatan sebepler tespit edilmeye çalışılır.

Vaginismus tedavisi içinde; bilişsel – davranışsal tedavi yaklaşımları ile hipnoz tedavileri yer almaktadır.

Vaginismus tedavisi için bilişsel yaklaşım demek; cinsellikle ilgili geçmişten gelen yanlış ve eksik bilgilerin ve ön yargıların temizlenmesi demektir. Hastanın genital organları, kızlık zarı, vagina yapısı, ilk ilişki hakkında ayrıntılı olarak bilgilendirilmesi, cinsellik ile ilgili diğer açıklayıcı bilgilerin verilmesi ve bu sayede kadının kendi bedenini keşfetmesi çok önemlidir.

Vaginismusda uygulanan davranışsal tedavi yaklaşımında; ilk aşamada “kegel egzersizleri” yaptırılarak kişiye pelvik taban kaslarının tanıtılması ile başlanır sonra bu kasladaki istem dışı kasılmaların nefes ve gevşeme egzersizleri ile nasıl kontrol edilebileceği öğretilir. Ardından hastaya yaptırılan dokunma egzersizleri , parmak egzersizleri ile vagen girişindeki reflekslerin nasıl kontrol edileceği öğretilerek gerekirse evde yapabileceği dilatatör uygulamaları ile devam edilir.

Vaginal Dilator Tedavisi

Vaginal dilatatör uygulaması; küçükten büyüğe doğru çapı giderek kalınlaşan çubuklar, ile vaginanın ne kadar gevşeyebildiğnin hastaya gösterilmesi demektir.

Vaginismusun tedavisi % 100 mümkündür.

İlginizi çekebilecek diğer içerikler